Gurtec Hakkında

Gurtec dünyanın önde gelen konveyör parçaları üreticilerinden biridir. Ticari yaşamına 1969 yılında Almanya Bremerhaven'deki küçük bir atölyede bir aile teşebbüsü olarak başlamış ve Avrupa'nın en büyük rulo üreticilerinden biri haline gelmiştir. 1970'lerden beri Gurtec rulo, istasyon ve tambur üretimi, satışı ve dağıtımına yoğunlaşmış, ürünlerin ve üretim süreçlerinin sürekli geliştirilmesi ve optimizasyonu aracılığıyla rulo kalitesini artırmayı sürdürmüştür. En uygun sızdırmazlık sistemine sahip ilk çelik rulo sistemi 1976 yılında geliştirilmiştir.

history

Sonrasında şirket kapasitesini artırmak için Schöppenstedt'e taşınmak zorunda kalmıştır. 1980'lerin ortasında Gurtec çelik rulolar ve istasyonlar için plastik kaplama geliştirip yüzey kaplamada yeni bir kalite standardı oluşturarak sektörde bir devrim yaratmıştır. 1990 yılında dökme malzeme taşımacılığı teknolojisi alanında ürünler, sistem çözümleri ve hizmetler konusunda uzmanlaşmış Roxon grup ile birleşmiştir. 1998 yılında Gurtec, Sandvik Madencilik firması ile İsveç Sandvik Grup bünyesine geçmiştir. Gurtec 2017 yılında Nepean firması tarafından devralınmış olup halen faaliyetlerini Schöppenstedt Almanya’da sürdürmektedir.

Üretim

Gurtec fabrikasında bilgisayar kontrollü tam otomatik hatlarda 15 saniyede bir rulo üretilmektedir. Seri üretimde kullanılan modern otomasyon teknolojilerinin yanı sıra müşterilerin özel isteklerine de karşılık verilebilmektedir. 

Gurtec kalite kontrol laboratuvarlarında yapılan test ve ölçümlerde ruloların ses emisyonları, balanslar, aksyal ve dönüş yönündeki mekanik dirençleri kontrol edilmektedir. Üretim hattından periyodik alınan örnekler üzerinde yapılan testler Gurtec rulolarının toz ve sızdırmazlığının yanı sıra, dönme direnç ve devir hızı karakteristiklerini belirleyen değerlerin uluslararası standartlardan çok daha iyi olduğunu ortaya çıkarmıştır.

epoxy direnç toz sızdırmazlık su sızdırmazlık

  1. Gurtec Ruloları standart olarak min. 60µ plastik kaplama (Elekrostatik Boya) ile üretilmektedir.
  2. Değişken devir ve Radyal yüklerde rulo dönüş direnç testi.
  3. Toz Sızdırmazlık Testi 
  4. Su Sızdırmazlık Testi

GST Rulman

GST rulmanı plastik bir kafesten ve C4 radyal toleransından oluşan derin oyuklu bilyalı rulmandır. GST rulmanın ayırt edici özellikleri arasında aşağıdakiler sayılabilir;

· Kaygan kafes materyallerine bağlı olarak gelişmiş acil operasyon özellikleri.
· Rulolarda düşük dönme ve başlangıç dayanıklılığı değerleri
· Dönme sırasında düşük ses düzeyi
· Özel gres dolgu ve yağlama öncesinde rulmanın pasif duruma getirilmesiyle bağlantılı olarak rulman alanında korozyona karşı yüksek dayanıklılık.

Epoxy-Polyester Kaplama

Gurtec ruloları 1986 senesinden beri standart olarak minimum 60µ plastik kaplama (elektrostatik boya) ile imal edilmektedir.

480 saatlik tuz püskürtme testinde paslanmaya ve hava şartlarına karşı direnç değerlerinde önceki teknolojilere göre %300 oranında artış sağlandığı görülmüştür. 

Plastik kaplı rulo ve istasyonlarda mekanik dayanıklılık değerlerinin artığı, nakliye ve montaj sonrasında rötuş boya gereksiniminin ortadan kalktığı gözlenmiştir. 

Epoxy-Polyester bazındaki plastik kaplama sayesinde birçok asit, baz alkol, yağ ve diğer kimyasal maddelere karşı ruloların dayanıklılığı artmıştır.

RAL 3000 rengi (alev kırmızısı) standart bir özellik olarak kullanılmaktadır ama şeker endüstrisi için saf beyaz örneğinde olduğu gibi diğer renkler de kullanılmaktadır. Böylece tüm rulolar pürüzsüz bir yüzeye sahiptir ve depolama ile taşıma esnasında paslanma ve hava şartlarından kaynaklanan diğer etkilere karşı çok daha iyi korunmaktadır. Önde gelen ve kadmiyumdan arınmış; gıda sektöründe kullanılabilen plastik kaplama pek çok asit ve baza dayanıklıdır ve uygulama ile aşınma açısından çevre dostudur.